Izdegšana darbā

Kad ārā ir izteikti karsti, tad gribās vien sēdēt mierā, baudīt laiku un uzēst kādu saldējumu.
Diez vai Tev nesas prāts doties atklātā vietā un zem tiešiem saules stariem veikt pamatīgas fiziskās aktivitātes, vai ne? Uz kādu mirkli gan jau jā. Jo īpaši pēc neomulīgā pavasara un garās ziemas. Bet visam ir savs limits, un pēc ilgāka laika saulē, tu vari pamatīgi apdegt, tādēļ visdrīzāk dosies nopeldēties vai apsēdīsies ēnā. 
Tieši tas pats attiecas uz darba vidi, kad kļūst "karsti". Kādu laiku tas ir izturami. Un, jāatzīst, arī patīkami, vai ne? Notiek darbība, viss virzās uz priekšu. Ir noderības un svarīguma sajūta. Bet tieši tāpat, kā pārāk ilgi esot saulē Tu vari apdegt, tā pārāk ilgi atrodoties nokaitētā darba vidē Tu vari izdegt.

Izdegšana darbā, ir īpašs stresa veids, kas ir saistīts ar profesionālo darbību. Tas var piemeklēt ikvienu, neatkarīgi no tā vai strādā savā sapņu darbā, vai arī katru rītu dodies uz darbu ar piespiešanos. 

"Izdegšana" nav medicīniska diagnoze, tomēr ir eksperti, kuri uzskata, ka aiz tās var atrasties depresija. Tāpat arī dažādi pētījumi parāda, ka to ietekmē virkne individuālo faktoru, kā personības veids un provātā dzīve.

Lai arī kāds būtu iemesls, izdegšana ietekmē Tavu fizisko un garīgo veselību, tādēļ būtiski to identificēt un laicīgi novērst. 

Šī nav "jauna kaite". Jau 2015.gada Deloitte pētījumā tika identificēts, ka, lai arī 87% no aptaujtātajiem profesionāļiem mīl savu darbu, tajā pat laikā:
 • 64% bieži darbā jūt stresu un satraukumu
 • 77% ir pieredzējuši izdegšanu patreizējā darbā
 • 51% izdegšanu pieredzējuši atkārtoti
Top 3 iemesli, kas aizved līdz izdegšanai, šajā pētījumā norādīti:
 • vadītāja atbalsta trūkums
 • nesasniedzami mērķi (laika un realizācijas ziņā)
 • garas darba stundas un darbs arī brīvdienās
Simptomi, kas var liecināt par izdegšanu:
 • Darbā esi kļuvis cinisks vai pārlieku kritisks
 • Tev jāpiespiežas, lai dotos uz darbu un ir grūti saņemties uzsākt strādāt
 • Tu esi viegli aizkaitināms un kļūsti nepacietīgs attiecībās ar kolēģiem vai klientiem
 • Tev trūkst enerģijas, lai būtu nepārtraukti produktīvs
 • Tev ir grūti fokusēties
 • Tev nav prieks pašam par saviem sasniegumiem
 • Tu izmanto apreibinošas vielas, lai uzlabotu pašsajūtu pēc darba
 • Tavi gulēšanas paradumi ir mainījušies
 • Tev ne no kā sāp galva, vēders vai ir kādas citas fiziskas problēmas, kurām nav izskaidrojumuma

Ko darīt, lai cīnītos ar izdegšanu un neļautu tai sabojāt Tavu veselību un ikdienu? Izmēģini kādu no sekojošiem ieteikumiem:
 1. Izvērtē savas iespējas. Parunā ar savu vadītāju, iespējams var samazināt vai sadalīt darba pienākumus, varbūt jāpārskata mērķi un jāuzliek sasniedzamāki? Izstāsti atklāti, kas ar Tevi notiek
 2. Meklē atbalstu. Tie var būt kolēģi, draugi vai dzīvesbiedri. Jebkurš emocionāls atbalsts var palīdzēt pamazām tikt ar to galā. Varbūt jums darba vietā ir pieeja darbinieku programmām supervīzijā vai citā emocionālajā un psiholoģiskajā atbalstā. Izmanto to. Tu vari lūgt savai darba vietai apmaksātas supervīzijas. 
 3. Izmēģini relaksējošu atpūtu. Izpēti pieejamās prāta relaksācijas iespējas Tev tuvumā. Varbūt joga vai meditācija? Nepārtrauc pēc pirmā mēģinājuma. Ļauj sev pierast pie cita ritma, un apmeklē šīs nodarbības vismaz 3-5 reizes, pirms izlem, ka vēlies pārtraukt
 4. Fiziskas aktivitātes. Skrien, pedli, brauc ar riteni, pastaigājies. Fiziskas aktivitātes palīdz ķermenim apstrādāt stresu un atjaunoties. 
 5. Izgulies. Bez sirdsapziņas pārmetumiem. Mūsu ķermenis un prāts miegā atjaunojas. Ļauj tam darīt savu darbu. 
 6. Apzinātība. Tas nozīmē būt klātesošam šajā mirklī, fokusēties uz notiekošo bez aizspriedumiem, vērtējuma vai fantazēšanas, kā tas izvērtīsies nākotnē. Pieņem esošo situāciju un neizdomā to, kas vēl nav noticis. Pamēģini piefiksēt katru reizi, kad prāts sāk domāt nākotnes formā un mainīt uzmanību uz tagadni. Jo īpaši darba sapulcēs.