Vīzija, vērtības un balss. Vadītāja pieeja darbā ar komandu

Lielākā daļa vadītāju vēlas izveidot tādu komandu, kura ir kā trīs musketieri  - viens par visiem un visi par vienu. Ikviens viens vadītājs veido, attīsta un motivē savu komandu, pēc vislabākās sirdsapziņas un ar vislabākajiem nodomiem.
Tomēr ikdienā ir virkne šķēršļu, kas pat vislabākos nodomus mēdz apturēt. Izmaiņas, dinamiska vide, mainīgi uzņēmuma mērķi, mainīgs tirgus un galu galā, arī darbinieki, kas bieži mainās. 

Komanda, kas ir vienota un viena otru atbalsta, gāž kalnus! Tā ir produktīva un efektīva, tā arī veido uzticamu un atbalstošu tēlu uzņēmuma klientu acīs. No malas skatoties, tas šķiet dabiski un nepiespiesti. Kā to panākt?
Michael Lee Stallard ir identificējis trīs vitāli būtiskus elementus, kas veido sadarbības kultūru komandā. Un tie ir: vīzija, vērtības (cieņa) un balss.
Tas nozīmē, ka vadītājam ir jāspēj:
  • skaidri nokomunicēt vīziju un pašam ir jārīkojas atbilstoši (jāizdzīvo šī vīzija)
  • jāciena sava komanda un jāizturas pret ikvienu kā vērtību šajā komandā
  • jādod komandai balss, jāļauj iesaistīties ar savu devumu un redzējumu
Ja visi trīs šie elementi ir kopā, tad 'pakāpeniski veidojas blakus elements, ko sauc par uz sadarbību vērstu organizācijas kultūru.

Izklausās viegli, vai ne? Tomēr ikdienas izaicinājumos un steigā, šī pieeja prasa lielu apzinātību un darbu no vadītāja puses. 
Pirmais un lielākais šķērslis ceļā mēdz būt bailes.  Visi trīs augstāk minētie punkti prasa lielu uzticēšanos - uzņēmumam, komandai un pašam sev. Uzticēšanās nozīmē pieņemt, ka ne tikai man kā vadītājam ir taisnība. Uzticēšanās nozīmē - ļaut darīt citiem, ļaut arī kļūdīties citiem un par to nesodīt. Šāda pieeja komandu ilgtermiņā stiprinās un veidos dabiski atbalstošu iekšējo un ārējo kultūru.

Ko darīt, ja saproti, ka līdz šim nav izdevies realizēt šādu pieeju?
Pirmkārt, nešausti sevi. Atceries, ka Tu jau visu dari tik labi cik iespējams šajos apstākļos. Sevi nedrīkst vainot vai šaustīt par to, ko nezināji.
Otrkārt, sāc pa maziem soļiem:
  • identificē pirmo punktu - vīziju. Vai Tu to izproti un, vai Tu to spēj skaidri noformulēt? Ko vīzija nozīmē taviem darbiniekiem? Kā Tu to izdzīvo? Kā darbinieki to var redzēt (konkrēti kurās tavās rīcībās)
  • apzināti pieej otrajam punktam: uzraksti uz lapas savus darbiniekus un pārdomā - vai ir kādi, kas Tev ir mīļāki? Vai pret kādu ir dažāda attieksme, kāpēc? Pagaidām ar to neko nedari, vienkārši identificē to
  • apzināti pieej trešajam punktam. Katru reizi, kad vēlies teikt "NĒ" vai "JĀ, BET..." darbinieka idejai, iekod mēlē un noklausies līdz galam. Pēc tam atrodi vismaz vienu punktu, kas idejā Tev ir pieņemams un turpini sarunu vai idejas apstrādi no tā punkta 

Treškārt, izraksti šos trīs vārdus - vīzija, cieņa (vērtība) un balss uz lapas, noliec sev acu priekšā. Jau atcerēšanās un apzināšanās palīdz spert mazus soļus šīs pieejas virzienā
Ceturtkārt, pēc 3 mēnešim paskaties uz savu komandu un nosauc vismaz 3 konkrētas izmaiņas, kas parādījušās un, kas apliecina, ka tā sadarbojas daudz veiksmīgāk.
Piektkārt, nosvini! Tev izdevās!
Sestkārt, turpini :)